tel. 32 4730015, 32 4752371

Wybieram Śląskie

Czas zwiedzić Śląskie!

#WybieramSlaskie 

 

Nasze propozycje pokazują Śląsk inaczej - nie tylko pokazujemy miejsca z TOP 10, ale odkrywamy ciekawe historie lub ich analogie... Zobaczcie sami, zwiedzanie czas zacząć!

Beskid Śląski - Szlak Planetarny z Kubalonki - związany z układem słonecznym, odległości między planetami mierzymy krokami, przemierzając szlakiem góry Beskidu Śląskiego. Zastosowana skala pozwala pozwala nam sobie wyobrazić nasz układ słoneczny zmniejszony około 500 milionów razy. Takie pomysły mamy nie tylko w Polsce, Amerykanie też chcieli odwzorować odległości pomiędzy planetami, dlatego do Beskidu zapraszamy na żywo (Odwiedź Szlak Planetarny), a tymczasem sprawdźmy jak ten sam pomysł sprawdził się w Nevadzie i w jaki sposób układ słoneczny odwzorowali Amerykanie. W końcu skoro możemy z kanapy przenieść się w dowolne miejsce na ziemi, dlaczego nie zacząć od kosmosu? (materiał w języku angielskim)

Trójstyk - trzy kraje w minutę - to możliwe nie tylko w internecie, ale też w rzeczywistości. W Beskidzie Śląskim jest miejsce, które nazywamy Trójstyk tam spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji. Dowiedzmy się więcej o tym miejscu. Juz po filmie? W takim razie to dobry moment żeby coś zjeść. Jak tylko słyszymy “Czechy”, to od razu mamy w głowie smażony ser! W okolicznościach zwiedzania z kanapy, pomaga nam go przygotować sam Karol Okrasa. Głodni? Zróbcie smażony ser - o tu.

Kończymy wycieczkę w Koniakowie, gdzie zdążymy jeszcze sprawdzić jak przerobić wełnę na nici.

 

***

 

Janusz Maniak on Unsplash

 

Sztolnia Czarnego Pstrąga i kopalnia srebra w Tarnowskich Górach to miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tu trzeba być! A skoro nie możemy się na miejscu pojawić osobiście, to zobaczmy czy uda nam się oddać klimat tego miejsca i opowieści online. Możemy też wysłuchać opowieści doświadczonego przewodnika, o tu.

  

Czy to już moment na obiad? Jeśli tak, to najlepszym wyborem będzie żurek śląski, prawda? Pod linkiem znajdziecie sprawdzony przepis.

Góry są dla wszystkich - udowadniają to beskidzkie szczyty - Czantoria i Szyndzielnia, gdzie mogą wjechać najmłodsi i osoby starsze. Czantoria to wspomnienie dzieciństwa bardzo wielu mieszkańców Śląska, to stąd mamy te słynne zdjęcia… zastanawialiście się kiedyś kto je robił? Więcej o ich twórcy przeczytacie tu (zdjęcie poniżej pochodzi z prywatnego archiwum autora).


Z
 Czantorii rozpościera się piękny widok na Ustroń i Wisłę (to dla tych śmiałków, którzy wdrapią się na wieżę widokową). Zwiedzanie online nie zapewni nam tych samych emocji, ale może pokazać nam nowe - Czantoria z lotu ptaka wygląda przepięknie, a na miejscu nigdy nie mieliśmy okazji tego zobaczyć. 

Na koniec zostawiamy prawdziwą perełkę - architekturę Zawodzia (tak, to między innymi te słynne "trójkąty") i piękne widoki z Szyndzielni i Klimczoka. Opowieść o architekturze znajdziecie tu. Szlaki górskie (tu akurat w odsłonie jesiennej) możecie zobaczyć tutaj. 

 

Dziękujemy za kolejne wspólne zwiedzanie z kanapy!


GUNAR © 2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.       Nowa strona dzięki ProPeople