tel. 32 4730015, 32 4752371

Chorzów - Planetarium Śląskie

Warsztaty dla klas V i VI szkoły podstawowej:

Warsztat astronomiczny - To interaktywna ekspozycja poświęcona sposobom pozyskiwania informacji o Wszechświecie. Czy astronomowie wykonują swoje doświadczenia w laboratoriach? Nie. W astronomii nie da się zaplanować i wykonać eksperymentu. Można jedynie obserwować to co dzieje się we Wszechświecie i wyciągać wnioski. Na kolejnych stanowiskach uczniowie dowiedzą się dlaczego dla astronomów tak ważny jest wodór, jak zobaczyć niewidoczne, czy groźne jest dla człowieka promieniowanie kosmiczne i jak wystrzelić rakietę, żeby dotarła do celu. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest projekcja 3D pozwalająca na spacer wśród gwiazd…

Warsztat metorologiczny "Laboratorium badacza pogody" - Czym łapiemy deszcz? Czy można włosami zmierzyć wilgotność powietrza? Na czym polega praca meteorologa? Na te i inne pytania odpowiemy na warsztatach, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy w stacji meteorologicznej oraz wcielą się w rolę badacza pogody. Poznają mechaniczne i elektroniczne przyrządy meteorologiczne, a także samodzielnie wykonają pomiary kilku składników pogody.

Dwie godziny zajęć dydaktycznych „Cztery pory roku”- Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce góruje najwyżej? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć pod sferycznym niebem planetarium.  Pokażemy im wiele zjawisk, na obserwację, których musieliby poświęcić wiele dni i nocy. Omawiane treści: Orientacja na sferze niebieskiej. Gwiazdy i gwiazdozbiory. Model geocentryczny budowy świata. Teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika. Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

 

    

 W cenie wycieczki:

- transport autokarowy,
- bilety wstępu: Planetarium Śląskie: 2 x warsztaty, 1 x 2 godz. zajęcia dydaktyczne,
- pilot wycieczki,
- ubezpieczenie NNW

Koszt wycieczki ustalany jest indywidualnie (w zależności od miejsca wyjazdu, ilości osób, programu).

Terminy: 14.02.2024, 28.02.2024  

    

 

Warsztaty dla klas VII i VIII szkoły podstawowej:

Warsztat z geofizyki - To interaktywna ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. W części Sejsmologia młodzież może przeżyć symulowane trzęsienie Ziemi, wywołać wstrząsy, które zostaną zarejestrowane przez czułe sejsmometry, a także przekonać się, dlaczego Ziemię nazywamy niespokojną planetą. Tutaj przy pomocy specjalnych modeli uczniowie zrozumieją, czym różnią się fale podłużne od fal poprzecznych. W części Meteorologia uczniowie zobaczą i usłyszą pioruny generowane przez cewkę Tesli, przekonają się czy trudna jest praca prezentera pogody, a w specjalnych pokojach klimatycznych odbędą podróż od koła podbiegunowego po równik. Stanowisko z przyrządami meteorologicznymi będzie doskonałym uzupełnieniem dydaktycznym. Łącznikiem dwóch części ekspozycji jest niemal dwumetrowy ekran kulisty, na którym z kosmicznej perspektywy uczniowie zobaczą Ziemię, wędrówkę kontynentów oraz aktualną pogodę…

Seans "Eksplor”- Człowiek od zarania dziejów z fascynacją spoglądał w niebo. Gwiazdy inspirowały badaczy takich jak Mikołaj Kopernik i Johannes Kepler. Prawa Keplera pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu. Dzięki nim możliwe było zbudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłanie sond kosmicznych poza granice Układu Słonecznego.

W cenie wycieczki:

- transport autokarowy,
- bilety wstępu Planetarium Śląskie: 1 x warsztat, 1 x seans,
- pilot wycieczki,
- ubezpieczenie NNW

Koszt wycieczki ustalany jest indywidualnie (w zależności od miejsca wyjazdu, ilości osób, programu).

Termin: 16.02.2024

 

 

 

Skontaktuj się z nami

KONTAKT
GUNAR © 2014 Wszystkie prawa zastrzeżone.       Nowa strona dzięki ProPeople